Haber

İstiklal Caddesi bombacısı Ahlam Albashir’in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İstiklal Caddesi bombacısı Ahlam Albashir’in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İSTANBUL – İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının ortasında bombayı bırakan Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu 36 sanığın yargılanmasına devam edildi. Son celsede savunma yapmayan Albashir ilk kez savunmasını yaparak, “Bombayı görünce polisi aradım ama Türkçe bilmiyordum. Bombayı dükkândan getirdik dedim. Suriye, ama böyle bir şey olmadı.” Mahkeme, Albashir’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 25 Eylül’e erteledi.

13 Kasım 2022 Pazar günü Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bombalı saldırı düzenlenmiş, olayda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 81 kişi de yaralanmıştı. Olayla ilgili yargılamaya İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 13 tutuklu sanık ve avukatları katıldı. Duruşmada 1 müşteki hazır bulunurken, 13 sanık Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile mahkemeye bağlandı.

“Patlama sonrası başımın ve ayağımın sağ tarafından yaralandım”

Duruşmada ifade veren müşteki Aykut Mert, sanıklardan şikayetçi olduğunu ve davaya katılmak istediğini belirterek, “Olay günü saat 16.00 sıralarında karşıdan karşıya geçiyorduk. Patlamadan sonra. , Başımın sağ tarafından ve ayağımdan yaralandım. Oradaki vatandaşların yardımıyla Taksim Hastanesine kaldırıldık. 2 aya yakın evde tedavi gördüm.” söz konusu.

“Bomba yanımda değildi, böyle bir şey olacağını bilmiyordum”

Duruşmada sanık Ahlam Albashir de ilk kez savunma yaptı. Sanık savunmasında, “Bomba yanımda değildi, böyle bir şey olacağını bilmiyordum. Polis bizi durdursa bize ‘Portakalda portakal toplayacağız’ dediler” dedi. meyve bahçesi.’ Bilal teslim aldı o gün 2 saat ortadan kayboldu Bilal çantayı verdi bir yere otur dedi ben o gün bir şey yemedim simit aldım görünce polisi aradım ama Türkçe bilmiyordum Hacı ‘Yürü arkana bakma çantayı bırak’ dedi. Bilal’e sordum, ‘Boş ver Bilal’ dedi.”

Sanık Tareq Alkhatib ise sanıklardan hiçbirini tanımadığını savunarak, “Ben sadece sanık Süleyman Güder’i tanıyorum. Sanık Ahlam Albashir’i hiç tanımıyorum, hiç görmedim, hiç konuşmadım” dedi. .”

Bana ‘Hemen Suriye’ye dön, İstanbul’daki patlamayı Bilal yaptı’ dedi.

Firari Bilal Hassan’ın kardeşi sanık Ahmad Alhaj Mwas, “Ben ve ailem tamamen suçsuzuz. Bilal’in yaptığından memnun değiliz. Bilal kaçakçılık yapardı. Bazen 3-4 ay evden uzaklaşırdı. Neredeyse her ay numarasını değiştirirdi.Patlamadan sonra annem ağlayarak beni aradı.’Hemen Suriye’ye dön İstanbul’daki patlama Bilal yüzünden oldu’ dedi. Annem de sosyal medyada görmüş, ilk başta inanmamışım, “Varlığından bir bilgim yok. Ailece Bilal’i yok sayıyoruz, adaletinize sığınırım.”

Tutukluluğun devamına karar verildi

Savunmaların ve alınan ifadelerin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, aralarında Albashir’in de bulunduğu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme, firariler hakkında yakalama kararının devamına karar vererek duruşmayı 25 Eylül’e erteledi.

akkislahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu